От какво да се боя?

   Back to>> Home

Как да Започна?
Къде мога да се гмуркам? Колко Време ще отнеме?
Какво се изисква?
От какво се притеснявам

 

От какво се притеснявам

 

В.: Усещам болка в ушите когато стигам до дъното на плувен басейн или когато се гмуркам с шнорхел. Това ще ми попречи ли да стана водолаз?

О.: Не, при положение, че нямате здравословно заболяване на ушите или синусите. Дискомфорта е нормално усещане, когато водното налягане окаже натиск върху ушите Ви. За щастие, ушите ни са създадени да се приспособяват към промени в налягането върху тях  – просто трябва да се научим как.

В.: Възможно ли е минали здравословни заболявания като диабет, астма, алергии или дори пушенето да ми попречат да се гмуркам?

О.: Не е задължително. Всяко състояние, което засяга синусите, дихателната дейност и сърдечната дейност или може да измени тяхното състояние е притеснително. Единствено лекар може да оцени точно вашето състояние и дали има някакъв риск за вас. Вашият лекар дори може да се консултира с Аварийната осигуровка на водолазите (Divers Alert Network DAN), ако е необходимо при оценяването ви като кандидат – водолаз.

В.: Какви са най-честите наранявания или заболявания свързани с гмуркането?

О.: Слънчевото изгаряне и морската болест,но и двете са предотвратими при вземането на необходимите превантивни мерки. Също така е възможно да получите наранявания, причинени от морски животни като одрасквания и ужилвания. Повечето от тях също могат да бъдат избегнати чрез обличане на костюм и  като избягвате да стъпвате по дъното.

В.: Колко дълбоко се гмуркате?

О.: С необходимата тренировка и опит, лимитът на развлекателното водолазно гмуркане е 40 метра. Начинаещите гмуркачи стоят на по-плитко – около 18 метра. Въпреки тези ограничения, най-популярните гмуркания не са по-дълбоки от 12 метра, където водата е по-топла и цветовете са по-ярки.

В.: Какво се случва ако ми свърши въздухът?

О.: Това не е обичайно, понеже разполагате с датчик, който по всяко време Ви показва с какво количество кислород разполагате. По този начин вие сте постоянно информиран и знаете кога трябва да излезете на повърхността. Но за да отговорим точно на въпроса, ако по някаква причина наистина останете без кислород, то трябва да разчитате на вашия придружител и на неговия допълнителен регулатор и да използвате една и съща кислородна бутилка докато изплувате на повърхността. Има и други варианти, които ще научите по време на тренировките.

В.: Какво става ако получа клаустрофобия?

О.: Въпреки че носенето на екипировка може да изглежда затрудняващо, много хора намират „безтегловността” на водолазното гмуркане за доста освобождаващо. Модерните маски за гмуркане са достъпни в полупрозрачни модели, които можете да предпочетете, ако сегашната ви маска ви кара да се чувствате затворен. По време на тренировките, вашият инструктор ви дава достатъчно време и подготовка, за да се чувствате комфортно във всеки етап на вашето обучение. Инструкторът Ви работи с Вас по Вашия ритъм, за да подсигури усвояването на всяко необходимо умение от Вас, с една единствена цел - да станете умел водолаз, който ще се гмурка правилно и безопасно.

http://www.bg-diving.com